Uyuma

Uyuma indir

Android ve iOS için Uyuşturucu maddeyle mücadele uygulaması

Uyuşturucuyla mücadelede 'UYUMA Projesi' ile çare aranacak. uyuşturucuyla mücadele kapsamında tek tuşla ihbarda bulunmaya imkan tanıyan 'UYUMA Projesi'ne ilişkin detaylar belli oldu. Sokakta gördüğü uyuşturucu ticaretini polise bildirmek isteyen vatandaş, uygulamadaki butona basarak ihbarda bulunacak

Mobil uygulama iOS ve Android platformları için yayınlandı.

UYUMA' mobil uygulamasının amacı uyuşturucuyla mücadelede ihbar ayağını kolaylaştırmak ve yaygınlaştırmaktır. UYUMA projesinin ismi 'Uyuşturucuyla Mücadele Aplikasyonu'dur. Uyuşturucu ile Mücadele Mobil Uygulama (UYUMA) Projesi'nin tanıtım toplantısına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, uyuşturucu ile mücadele eden birçok derneğin üyeleri katıldı.

Yüzde 100 yerli imkanlarla oluşturulan akıllı telefon uygulaması "Uyuma" ile de vatandaşlar sokakta tanık oldukları uyuşturucu suçlarını doğrudan polise bildirebilecek. Programa, vatandaşlık kimlik numarası ile girilecek. Vatandaşlar, bulunduğu yerin bilgisini yazıp butona bastığında narkotik birimlerine mesaj gelecek. Bu konuma en yakın polis ekibi yönlendirilecek. İhbarcının kimliği gizli tutulacak.

Uygulamayı indiren vatandaşımız, sokakta gördüğü veya karşılaştığı uyuşturucu ticareti suçunu, uygulamayı kullanarak bilgi verecek. Arayıp söylemesine gerek kalmayacak. Bulunduğu yerden butona bastığında uygulama yoluyla birimlerimize mesajı gelecek ve konumuna en yakın ekibi yönlendireceğiz. İhbarcının kimliği kesinlikle gizli tutulacak. Bu zaten yasal zorunluluk. Bizim açımızdan yükü de var. Vatandaşımızın hiçbir kaygısı olmasın. Uygulamanın yazılımı Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı'nda yapıldı.

Uyuma, hem iOS, hem de Android kullanıcıları tarafından indirilebilecek. Uyuma ile vatandaşlar sokakta karşılaştıkları uyuşturucu tacirlerini veya bağımlılarını tek tıkla polise ihbar edebilecekler. Uygulamaya T.C kimlik numarası ile giriş yapılacak.

Uyuma YAPILAN YORUMLAR