Mancala Oyunu

Mancala Oyunu indir

ESNEK REKLAM

Fotuk Taş (Mangala)

Herkes tarafından severek oynanacağını umduğum bu güzel oyunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Mangala çoğumuzun çocukluğunda mutlaka bir şekilde taşlar veya fasülye ile oynamış olduğu bizim buralarda Fotuk taş dediğimiz oyundur.

Mangala, bir Türk zeka oyunu olan Köçürme; dünyadaki yaygın adıyla Mancala oyunudur. Türkiye'de unutulmaya yüz tutmuş bu milli oyunumuzu oynamanızı ve tavsiye etmenizi öneririm.

Türk mangalasında taşlar "asker" olarak, taşların toplandığı yer ise "karargah" olarak adlandırılmıştır. Bu da oyunun askeri strateji geliştirmek üzere ortaya çıkarıldığını göstermektedir.

Oyun Hakkında Bilgi:
Eski Türk medeniyetlerinde çok sevilen Mangala isimli oyun, yeniden popülerliğini kazanmaya başladı. Strateji temelli olan Mangala, her kesimden insanın rahatlıkla oynayabileceği bir oyun.

OYUNUN KURALLARI
Mangalanın kendi tarafında 6 ila 7 karşı tarafta da aynı sayıda çukurun bulunduğu bir tahta üzerinde oynanıyor.
İlk zamanlarda oyunun başlarında bu çukurlara gelişi güzel sayıda taş konurken, sonradan bu çukurların içine belirli sayıda taş konmaya başlandı.
Günümüzde tekrardan ortaya çıkan mangalada 12 çukur ve yanlarda otağı denilen iki büyük çukur bulunuyor. Her oyuncu önündeki altı çukura dört adet taş koyar.

Oyunun başında kimin başlıyacağı belirlendikten sonra ilk oyuncu önündeki herhangi bir çukurdan dört tane taşı alarak, birini ilk aldığı çukura koyarak çukurun sağ tarafına doğru her bir çukura birer taş bırakır.

Türk Mangalasının diğer mangalalardan farkı otağı bölümüe da taş konmasıdır. Diğer mangalalarda bu kural yoktur.

Oyuncunun elindeki son taş otağı bölümüne gelirse oyuncu bir hak daha kazanır.

Şayet otağıya taş konduğu halde hala elinde taş varsa bu sefer rakibinin haznesine birer taş koyar.

Oyuncunun elindeki son taş rakibin haznesindeki taşları çift sayıya ulaştırırsa, oyuncu buradaki bütün taşları kendi otağına koyar.

Oyun bir oyuncunun kendi sırasındaki çukurların boş kalması ile sona erer. Otağısında en fazla taş toplayan kişi o eli kazanmış olur.
Oyun için mekan ve mazemeye ihtiyaç duyulmamasının yanı sıra her kesimden insanın oynuyabilmesi, oyunun popülerliğini zamanında arttırmıştı.

ESNEK REKLAM
Mancala Oyunu YAPILAN YORUMLAR
autorelaxed REKLAM