7TP Anlık Deprem Erken Uyarı

7TP Anlık Deprem Erken Uyarı indir

ESNEK REKLAM

Deprem Öncesinde Alarm Veren Mobil Uygulama Uygulaması

7TP Anlık Deprem Erken Uyarı uygulaması, Google Play ile Android cihazlara, AppStore ile iPhone'lara sorunsuz bir şekilde yüklenebiliyor.

Deprem anında ve sonrasında yakınlarınızı, arkadaşlarınızı, ailenizi 7TP uygulamasıyla takip edebilirsiniz.

Yeditepe Üniversitesi akademisyeni Dr. Alper Göknar ve ekibi tarafından kurulan 7TP Bilişim, deprem erken uyarı sistemlerini akıllı telefonlara uyumlu hale getirmek için çalışıyor. Deprem erken uyarı uygulaması olarak Dünya'da Japonya, Amerika, Meksika'dan sonra Türkiye'deki ilk akıllı telefon uygulamasıdır. Uygulamada kuracağınız gruplar ile, gruba dahil olanların deprem anındaki lokasyon bilgisini (eğer paylaşım izinlerini veriyorsanız), baz istasyon altyapısı zarar görmeden önce karşılıklı olarak harita üzerinde görebilirsiniz. Lokasyon paylaşımı, sadece deprem alarmı telefonlara ulaştığında 60 sn boyunca aktif olacak ve karşılıklı otomatik olarak paylaşılacaktır.

Uygulamanın yapımcıları ise İstanbul'un Mudanya, Çınarcık, Adalar, Büyük Çekmece bölgelerine ve Tekirdağ Şarköy'e sensör istasyonları yerleştirdiler. Bu sensörlerden en az ikisi, tıpkı suya düşen taşın çıkardığı bir öcül dalgada olduğu gibi- yer kabuğunda bir dalgalanma hissederse herkese bildirim gönderiliyor.

Not: Uygulamayı İstanbul'da yaşamasanız dahi, İstanbul'daki yakınlarınız için kullanabilirsiniz.

ESNEK REKLAM
7TP Anlık Deprem Erken Uyarı YAPILAN YORUMLAR
autorelaxed REKLAM